Rasy

Chomiki dzielą się na rasy. Każda rasa jest inna, ale niektóre są do siebie podobne. Chomiczki najbardziej (w zależności od rasy) różnią się wielkością.

Chomik dżungarski

     To chomik karłowaty. Jego cechą charakterystyczną jest ciemna pręga na grzbiecie.  Jego futerko jest popielate na górze i jasne na dole. Czasami można znaleźć odmianę; 
  • perłową
  • szafirową
Jednak zazwyczaj możemy znaleźć odmianę;
  • naturalną
  • panda
Chomiki dżungarskie dorastają do 9 cm, a ich waga wynosi 30 - 40 g. Ich zachowanie po oswojeniu (czasem i przed) jest przyjacielskie. Przed oswojeniem chomiki boją się nas, nerwowo reagują i mogą gryźć. Oswajanie może być przyjemne i szybki ale może być też nieprzyjemne i trwać długo to zależy od tego na jakiego chomika trafimy. Chomiki mają różne charaktery jedne mogą być; 
  • miłe
  • przyjazne
  • odważne
  • szybko akceptujące otoczenie
a niektóre mogą być
  • nerwowe
  • nie przyjazne
  • wrogo nastawione
  • bojące się
Jeśli trafisz na charakter pierwszy oswajanie powinno pójść dość szybko i przyjaźnie. Jeśli jednak trafisz na charakter drugi to oswajanie może być długie w takich sytuacjach nie trzeba się poddawać. Sądzę że każdego chomika da się oswoić ale z różnym czasem. 
W niewoli dżungarki żyją 2-3 lata. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 1-2 miesięcy. W ciągu roku samica może rodzić do 3-7 razy w roku. W jednym miocie pojawiają się od 4 do 7 młodych.
Te chomiki polecane są dla początkujących, ale nie małych dzieci.

Chomik syryjski

       To jeden z najpopularniejszych chomików ze względu na łatwość oswajania.  Dorasta do ok. 15 cm długości i waży 130 - 150 g. Jest największym chomikiem hodowlanym, ma też wiele odmian barwnych. Pierwszy chomik syryjski był złoty z jasnym spodem. Teraz możemy znaleźć różnokolorowe lub jednokolorowe syryjki. O ich charakterach mówi się że są wesołe i ruchliwe. Nie można trzymać ich razem w jednej klatce, ponieważ mogłyby się zagryźć. Samica toleruje obecność samca tylko w czasie rui. Samica może rodzić do 7 razy w roku. W miocie pojawia się od 6 do 12 młodych. Matka szybko odizolowuje od siebie młode. Te chomiki żyją średnio 1,5-2 lata ale pod dobrą opieką mogą dożyć 3 lat.

Chomik roborowski

    Chomik karłowaty, najmniejszy z przedstawicieli. Dorasta do 5 cm długości, jego waga wynosi 20 - 25 g. Jego futerko jest piaskowe; brzuch, łapki i pyszczek są białe.  Jest bardzo zwinny, więc ma większą szansę na ucieczkę. Jest trudny do oswojenia a czasami nawet się to nie udaje. Daje on wiele radości w obserwacji. Te chomiki dobrze czują się w małej grupce (2-3 osobniki) ale można trzymać je też pojedynczo. Czasami samce gryzą się z innymi, takiego osobnika można trzymać z samicą lub tylko samemu. Ze wszystkich chomików hodowlanych nie nadają się do głaskania.  

Chomik cambella

     Chomik podobny z wyglądu do dżungarskiego. Samiczki są bardzo trudne do oswojenia ponieważ mają duży temperament. Samce dają się traktować tak jak dżungarskie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz